Op. Dr. Ömer Buhşem | Estetik, Plastik ve rekonstrüktif Cerrahi

Uyluk Germe

VÜCUT ESTETİĞİ


Uyluk Germe

Uyluk germe, uyluk bölgesi veya üst bacak olarak bilinen bölgenin sıkı bir görünüme kavuşması amacıyla yapılan estetik cerrahi operasyonudur. Uyluk bölgesi hem sarkmanın hem de bölgesel yağlanmaların son derece sık görüldüğü bir yerdir. Özellikle de bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) sonrası ani ve yüksek miktarlarda kilo veren bireylerde, uyluk çevresinde sarkma görülmesi çok yaygındır.

Uyluk Germe

Bu bölgede yer alan sarkmalar hem alt bacağın görünümünü hem de kalça geçişlerini ve kalçaları olumsuz etkileyebilirler. Günümüzde ise uyluk germe ameliyatı sayesinde son derece çekici bir üst bacak görünümüne sahip olmak mümkündür. Bu yazının devamında ‘’Uyluk germe nasıl yapılır?’’, ‘’Üst bacak şekillendirme ne kadar sürer?’’, ‘’Evde üst bacak şekillendirme yöntemleri işe yarar mı?’’ ve ‘’Uyluk germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz. uyluk germe ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Uyluk Germe Nedir?

Uyluk germe, üst bacaktaki sarkmaların ve çatlakların giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi operasyondur. Uyluk germe ameliyatı sayesinde bireyler, daha sıkı bir üst bacak görünümüne sahip olabilirler. Bu operasyon post bariatrik cerrahi kapsamında karın germe ve kol germe gibi operasyonlarla birlikte yapılabilmektedir. Tek başına yapılması da mümkündür.

Uyluk Germe Neden Yapılır?

Uyluk bölgesi, bölgesel yağlanmalardan en çok etkilenen bölgelerden biridir. Aşırı kilolu bireyler, aniden ve yüksek miktarlarda kilo verdiklerinde derileri, altlarındaki yağ dokusunu hızlı bir şekilde kaybeder. Buna bağlı olarak da çatlamaya ve sarkmaya başlar. Bu görünüm uyluk bölgesini etkileyebildiği gibi estetik bağlar kurduğu kalça geçişlerini ve bacakları da etkileyebilir. Uyluk germe ameliyatı, bahsetmiş olduğumuz estetik problemlerin ortadan kaldırılması ve üst bacakların sıkı, gergin bir yapıya kavuşması amacıyla yapılır.

Uyluk Gerdirmenin Faydaları Nelerdir?

Uyluk gerdirme ameliyatının faydaları ve avantajları şunlardır:

  • Üst bacaklar inceltilebilir.
  • Üst bacaklar sıkılaştırılabilir.
  • Üst bacaklardaki çatlaklar ve sarkmalar ortadan kaldırılabilir.
  • İç bacak eritme egzersizleri yetersiz kaldığında oldukça estetik bir iç bacak görünümü meydana getirilebilir.
  • Üst bacaklar ile kalça geçişleri ve bacaklar arasında estetik bir uyum oluşturulabilir.
  • Uyluk gerdirme ile elde edilen kazanımlar, düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile ömür boyunca korunabilir.
  • Hastalar uyluk germe ameliyatı sırasında ağrı hissetmezler.
  • Karın germe ve kol germe gibi ameliyatlarla birlikte yapılabilir.

Uyluk germe ameliyatının faydaları ve avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Uyluk Gerdirme Kimlere Yapılabilir?

Uyluk gerdirme genelde orta yaşlı bireyler tarafından, yaşlanmaya bağlı sarkmaları gidermek amacıyla tercih edilmektedir. Ancak obezite cerrahisi yaptıran daha genç yaştaki hastalar da uyluk gerdirme ameliyatı yaptırabilirler. Bu operasyon 18 yaşından küçüklere önerilmemektedir.

Uyluk Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Uyluk germe ameliyatı, ameliyatın gerçekleştiği bölgenin genişliğine ve ameliyatın detaylarına göre 2 ila 3 saat kadar sürebilir. Doktorunuz, tahmini operasyon süresi hakkında gerekli bilgilendirmeleri detaylı olarak yapacaktır.

Uyluk Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Bazı küçük operasyonlar için lokal anestezi de tercih edilebilmektedir. Her iki anestezi türünde de hastaların uyluk ameliyatı sırasında ağrı hissi duyması tamamen engellenmiş olur. Ameliyat sırasında doktor, uyluk bölgesinde yer alan fazla yağ dokularını cerrahi yollarla veya liposuctionla alabilir. Daha sonra ise sarkmanın en önemli nedenlerinden biri olan fazla ve yıpranmış deri dokusunu çıkarabilir. Kalan dokuları düzenledikten sonra deriyi, özel tekniklerle gerip estetik dikiş uygulamalarıyla sabitleyebilir. Böylece gergin ve sıkı bir üst bacak görünümü meydana getirebilir.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Uyluk germe ameliyatı yaptıran hastaların 1 gece hastanede kalmaları gerekmektedir. Eğer ameliyatın kapsamı küçük ise aynı gün de taburcu edilebilirler. Taburcu olan hastaların üst bacaklarında hafif bir ödem ve morarma gözlenebilir. Bunlar genelde 7 ila 10 gün içerisinde kaybolurlar. Hastalar 1 hafta içerisinde çalışma yaşamlarına dönebilirler.

Uyluk Germe Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Uyluk gerdirme ameliyatı sonrası 7 ila 10 gün içerisinde büyük oranda iyileşme görülür. Ancak tam iyileşme birkaç ayı bulabilir. Bu yüzden tam iyileşme gerçekleşene kadar zorlayıcı bacak hareketleri yapılmamalı, ancak doktorun tembihlediği süreden sonra spora başlanmalıdır. 


İletişim Bilgileri

Adres

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı
(Tuna Caddesi girişi)
Anı Sitesi A Blok Kat 5 Daire 10
Nilüfer BURSA

Bir "TIK" Yakındayız

Doktor Takvimi

Ömer Buhşem - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.