Op. Dr. Ömer Buhşem | Estetik, Plastik ve rekonstrüktif Cerrahi

Annelik Estetiği

VÜCUT ESTETİĞİ


Annelik Estetiği

Annelik estetiği, gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerde meydana gelen estetik sorunların giderilmesi amacıyla yapılan, kombine bir operasyondur. Yazımızın devamında ‘’Annelik estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Annelik estetiği ne kadar sürer?’’, ‘’Annelik estetiği neden yapılır?’’ ve ‘’Annelik estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Annelik estetiği uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Annelik Estetiği

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği, karın bölgesindeki sarkmaları gidermek, memeleri dikleştirmek ve vajinal kanaldaki genişlemeyi sonlandırmak gibi amaçlarla, farklı operasyonların kombine olarak gerçekleştirilmesi ile yapılan uygulamadır. Bu kombine ameliyat kapsamında karın germe, vajinoplasti ve meme dikleştirme gibi operasyonlar yapılabilir.

Annelik Estetiği Neden Yapılır?

Gebelik, doğum ve doğum sonrası emzirme sürecinde; annenin bedeninde sırasıyla pek çok değişim meydana gelir. Bu değişimlerin bazıları gerek beslenme alışkanlıkları gerekse de uygun bir egzersiz rutininin eksikliği nedeniyle kalıcılık gösterebilir. Bazen anne, gerekli tüm önlemleri alsa ve bedenine dikkat etse bile yine de bu süreçlerden olumsuz etkilenebilir. Annelik estetiği bu olumsuzlukları toplu bir şekilde gidermek için yapılır. 

Annelik Estetiği Kimlere Yapılır?

Annelik estetiği, bedenini gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerde yıprandığını düşünen, bu süreçte meydana gelen olumsuz beden değişimlerinden kurtulmak isteyen annelere yapılabilir. Annelik estetiğinin genellikle gebelik planları son bulduktan sonra yapılması önerilir. Bununla birlikte annelik estetiği yaptırmış bireyler, ileride plansız bir gebelik yaşarlarsa gebelik süreci uzman bir kadın doğum hekimi tarafından takip edildiği sürece bir tehlike oluşmayacaktır.

Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Annelik estetiğinin emzirme süreci tamamlandıktan sonra yapılması tavsiye edilir. Birey henüz yeni doğum yapmışken ve emzirme süreci devam ediyorken annelik estetiği yapılmamalıdır.

Annelik Estetiği Zararlı Mı?

Annelik estetiği zararlı veya sakıncalı bir operasyon değildir. Doğum sürecinden sonra ideal bir zamanda, bireyin sağlık durumu uygunken yapıldığında herhangi bir tehlikeye yol açmaz. Bununla birlikte annelik estetiğine bağlı gelişebilecek bazı komplikasyonlar vardır. Bu komplikasyonların başında ise kanama, enfeksiyon, sağlıklı dokuların zarar görmesi gibi yan etkiler bulunur. Annelik estetiğini yapan cerrah, ameliyat öncesinde bu gibi komplikasyonların engellenmesi ve ameliyatın güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için tüm önlemleri alır.

Annelik Estetiği Ne Kadar Sürer?

Annelik estetiği kapsamında birden fazla operasyon gerçekleştirildiği için uygulamanın toplam süresi 4 ila 6 saat arasında değişiklik gösterebilir. Mesela vajinoplasti operasyonu genelde 1 saat kadar, karın germe 2 ila 3 saat kadar, meme estetiği ise 2 saat kadar sürer. Bu operasyonlar birlikte yapıldıkları için ayrı ayrı yapılmalarına kıyasla çok daha hızlı tamamlanırlar.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği kapsamında sarkmaları gidermek için germe ameliyatları, vajinayı daraltmak için genital estetik operasyonları ve göğüs bölgesini toparlamak içinse meme dikleştirme operasyonları gerçekleştirilebilir. Bu operasyonların tamamı bireyin taleplerine ve beden ölçülerine göre özel olarak planlanır. Meme estetiği kapsamında da karın germe gibi operasyonlar kapsamında da çekici olduğu kadar doğal da görünüme sahip bir görünüm meydana getirilir. Bu operasyonlar genel anestezi altında yapıldığı için hastalar annelik estetiği boyunca ağrı hissi duymazlar.

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Annelik estetiği yaptıran kadınlar genellikle 1 gece boyunca hastanede misafir edilirler. Operasyon sonrası iyileşme sürecinin detayları, annelik estetiği kapsamında yapılan estetik operasyonlarına ve bu operasyonların kapsamına göre değişebilir. Mesela annelik estetiği kapsamında meme dikleştirme, karın germe ve vajina daraltma gibi operasyonlar gerçekleştirilmişse birey yaklaşık 1 hafta kadar yatarak dinlenmelidir. Sonrasında kademeli olarak günlük işlere başlanabilir. Annelik estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Operasyonun detaylarına göre en az 2 gün boyunca duşa girilmemelidir. Sonrasında da iyileşme süreci tamamen son bulana kadar küvete girilmemeli, ayakta duş alınmalıdır.
  • En az bir ay boyunca denize, havuza ve kaplıcaya girilmemelidir. Aksi takdirde bu gibi kamusal alanlarda bulunan patojenler ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
  • Eğer vajinoplasti yani vajina daraltma yapılmışsa en az 1 ay boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Meme estetiği yapılmışsa bir süre önerilen tarzda sütyenler kullanılmalı, meme dokuları sıkıştırılmamalıdır.
  • Karın estetiği sonrasında doktor önermişse bir süre ameliyat korsesi kullanılmalıdır.
  • Karın germe ve göğüs estetikleri sonrası, bu gibi bölgeleri zorlayacak fiziksel aktivitelerde bulunulmamalıdır.

İletişim Bilgileri

Adres

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı
(Tuna Caddesi girişi)
Anı Sitesi A Blok Kat 5 Daire 10
Nilüfer BURSA

Bir "TIK" Yakındayız

Doktor Takvimi

Ömer Buhşem - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.