Op. Dr. Ömer Buhşem | Estetik, Plastik ve rekonstrüktif Cerrahi

Genital Estetik

VÜCUT ESTETİĞİ


Genital Estetik

Genital estetik, genital bölgenin iç ve dış kısmındaki; estetik ve işlevsel problemleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılan estetik operasyonlarıdır. Genital bölgenin dış kısmı tıp biliminde vulva olarak isimlendirilir. Vulva üzerinde klitoris, vajinal dudaklar ve klitoris şapkası gibi dokular yer alır. Bu bölgede genetik veya gelişimsel sebeplerden doku sarkması görülebilmektedir. Aynı şekilde bu bölgede ağda ve lazer epilasyon gibi uygulamalar sebebiyle kararmalar görülmesi de son derece yaygındır. Bahsi geçen estetik problemler, vulvanın görünümünü ciddi ölçülerde etkileyebilirler.

Genital Estetik

Günümüzde genital estetik kapsamında yapılan uygulamalar sayesinde bahsetmiş olduğumuz estetik problemler ortadan kaldırılabilmektedir. Bu uygulamalar arasında labioplasti, vajinoplasti ve hüdoplasti gibi ameliyatlar; vajina beyazlatma ve genital PRP tedavisi gibi ameliyatsız estetik uygulamaları yer almaktadır. Bu yazının devamında ‘’Genital bölge estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Genital estetik ne kadar?’’, ‘’Genital bölge estetiği ne kadar sürer?’’ ve ‘’Genital estetik sonrası cinsel ilişki ne zaman olmalı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Genital estetik uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, genital bölgenin çekici, toplu ve genç bir görünüm kazanması amacıyla yapılan uygulamalar bütünüdür. Bu uygulamaların arasında vajinoplasti ve labioplasti gibi cerrahi operasyonlar; lazerle vajina beyazlatma ve G noktası büyütme gibi ameliyatsız estetik uygulamaları yer almaktadır. Genital estetik operasyonları kapsamında, vajinal dudaklardaki sarkmalar giderilebilir, vajina daraltma yapılabilir ve genital bölge kararması ortadan kaldırılabilir. Genital estetikler annelik estetiği kapsamında germe ameliyatları ile birlikte de yapılabilirler.

Genital Estetik Neden Yapılır?

Genital bölge estetiği şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Vajinayı daraltmak.
  • İç dudak sarkmasını ortadan kaldırmak.
  • Klitorisi saran deri dokusundaki sarkmayı gidermek.
  • Genital bölge kararmasını ve genital bölgedeki renk değişimini ortadan kaldırmak, vajina beyazlatmak.
  • Vulvanın toplu ve çekici bir görünüme kavuşmasını sağlamak.
  • G noktasını belirginleştirmek ve büyütmek.

Genital bölge estetiği, bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

Ameliyatsız Genital Estetik Nedir?

Ameliyatsız genital estetik, ağır anestezi uygulamalarına, cerrahi kesilere ve dikişlere başvurulmadan yapılan estetik uygulamalarıdır. Ameliyatsız genital estetik uygulamaları, estetik problemler için genelde geçici çözümler sunmaktadır. Ancak yoğun bir çalışma yaşamı olan ve işlemlerden sonra hemen gündelik yaşamlarına dönmek isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler.

Genital Bölge Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Genital bölge estetiği reşit olan bireylere önerilir. 18 yaşından küçük olan bireylere genital estetik yaptırmaları önerilmez.

Genital Estetik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genital estetik ameliyatı süresi, ameliyatın hangi amaçla yapıldığına ve detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Genelde labioplasti operasyonları 45 dakika, vajinoplasti 45 dakika ila 1 saat, hüdoplasti ise yarım saat kadar sürmektedir. Ameliyatsız genital estetik uygulamaları ise 10 dakika gibi kısa sürelerde tamamlanabilmektedir.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Genital estetik operasyonları ameliyathane koşullarında, özenle gerçekleştirilir. Yapılacak olan ameliyatın türüne göre anestezi uygulamasının detayları değişiklik gösterebilir. Genital estetik ameliyatlarında genel anestezi ve lokal anestezi yaygın olarak kullanılmaktadır. Vajinoplasti ameliyatı sırasında vajina içi, 5 ila 6 santimetreye kadar daraltılabilmektedir. Bunu yapabilmek adına doktor, vajina içerisindeki fazla dokuları almaktadır. Kalan dokuları ise onarmakta ve yeniden düzenlemektedir. Labioplasti ameliyatında ise vajinanın dış bölgesine, yani vulva bölgesine müdahale edilir. Bu bölgede yer alan vajinal dudaklar arasında estetik bir uyum sağlanır. Vajinal dudaklardaki sarkmalar giderilir. Labioplasti, hüdoplasti olarak bilinen operasyonla birlikte de yapılabilmektedir. Böylece vulva son derece estetik, çekici ve toplu bir görünüm kazanmaktadır. Labioplasti ve hüdoplasti birlikte yapıldığında, ‘’barbie vajina’’ olarak ifade edilen vajina görünümü elde edilebilmektedir.

Genital Estetik Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Genital estetik ameliyatı öncesinde, ameliyatın detaylarının kararlaştırıldığı önemli bir görüşme yapılır. Bu görüşme sırasında ameliyatın türü, hangi bölgeye uygulanacağı, hangi kapsamda yapılacağı ve ameliyat sonrası nasıl bir görünüm elde edileceği planlanır. Böylece hastalar ameliyat sonrasında tam olarak istedikleri vajina görünümüne sahip olurlar.

Genital estetik sonrası iyileşme süreci ise yapılan ameliyatın kapsamına göre değişebilir. Hasta ameliyattan birkaç saat sonra taburcu edilebilir ancak bazı durumlarda 1 gece hastanede kalması da gerekli olabilir. Genital estetik operasyonları sonrası ortalama 10 gün içerisinde gündelik yaşama dönmek mümkündür. Ancak bu süreçte rahat iç çamaşırları tercih edilmeli, havuza veya denize girilmemeli ve mümkünse ayakta duş alınmalıdır. Doktorunuz tarafından genital estetik sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

Genital Estetik Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilebilir?

Genital estetik sonrası 1 ay kadar cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Genital estetik ameliyatlarından sonra vajinal dokular hassas bir yapıya sahiptirler. İyileşmek ve yeni yapılarına uyum sağlayabilmek için belli bir süreye ihtiyaç duyarlar. Bu süre boyunca cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.


İletişim Bilgileri

Adres

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı
(Tuna Caddesi girişi)
Anı Sitesi A Blok Kat 5 Daire 10
Nilüfer BURSA

Bir "TIK" Yakındayız

Doktor Takvimi

Ömer Buhşem - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.