Op. Dr. Ömer Buhşem | Estetik, Plastik ve rekonstrüktif Cerrahi

Kalça Estetiği

VÜCUT ESTETİĞİ


Kalça Estetiği

Kalça estetiği; kalçanın büyütülmesi, küçültülmesi, vücut ölçülerine göre şekillendirilmesi ve belirginleştirilmesi gibi amaçlar dahilinde yapılabilen estetik cerrahi operasyonudur. Kalça bölgesi hemen hemen vücudun merkezinde yer almaktadır. Bu yönüyle hem bacakların görünümü hem de karın görünümü için son derece önemlidir. Bazı kişiler vücut ölçülerine kıyasla küçük, bazıları ise büyük kalçalara sahip olabilirler. Bu gibi sorunlardan kurtulup vücutlarının geri kalanıyla uyumlu, hacimli ve belirgin kalçalara sahip olmak isteyebilirler.

Kalça Estetiği

Günümüzde bu kalça görünümünü mümkün kılmak adına; kalça dikleştirme, kalça germe, kalça büyütme ve kalça küçültme gibi son derece gelişmiş estetik operasyonları yapılabilmektedir. Bu operasyonlar genelde birlikte, aynı ameliyat kapsamında yapılırlar. Bu yazının devamında ‘’Kalça estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Kalça estetiği öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’, ‘’Kalça estetiği ne kadar sürer?’’, ‘’Kalça dikleştirme nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kalça estetiği hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Kalça Estetiği Nedir?

Kalça estetiği, kalçaları dikleştirmek, biçimlendirmek ve belirginleştirmek amacıyla yapılan estetik operasyonudur. Bu operasyon sırasında kalçada yer alan fazla yağ ve deri dokuları alınarak kalça küçültülebilir ve gerdirilebilir. Kalça yağ dolguları yardımıyla büyütülebilir, şekillendirilebilir. Aynı şekilde implantlar yardımıyla kalçaya dik bir görünüm kazandırılabilir. Kalça estetiğinin pek çok şekli vardır. Bu yüzden popo estetiği olarak da bilinen operasyon, tamamen kişiye özel olarak planlanır.

Kalça Estetiği Neden Yapılır?

Kalça estetiği şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Kalçayı belirginleştirmek.
  • Kalçayı küçültmek.
  • Kalçayı biçimlendirmek.
  • Kalçaya gergin ve genç bir yapı kazandırabilmek.
  • Kalçanın vücut ile uyumlu ve çekici bir görünüm kazanmasını sağlamak.
  • Kalçayı dikleştirmek.

Kalça estetiği bahsi geçen amaçlar doğrultusunda, kişiye özel olarak yapılmaktadır.

Kalça Estetiği Ne Kadar Sürer?

Kalça estetiği, kişiye özel tedavi planlaması kapsamında 2 ila 3 saat kadar sürebilir. Operasyonun kapsamı, ameliyatın süresini direkt olarak etkilemektedir. Bu yüzden doktorunuz, ameliyat planlamasını yaptıktan sonra tahmini ameliyat süresi hakkında bilgilendirme yapacaktır.

Kalça Estetiğinin Kazanımları Kalıcı Mıdır?

Kalça estetiği sayesinde elde edilen kazanımların kalıcılığı hastanın ameliyat sonrasındaki yaşam tarzına bağlıdır. Eğer iyileşme sürecinin ardından düzenli olarak spor yapılır, sağlıklı bir şekilde beslenilir ve zararlı alışkanlıklar kısıtlanırsa kalça estetiğinin kazanımları kalıcı olacaktır. Ancak önerilmeyen bir yaşam tarzı benimsenirse elde edilen kazanımlar yıllar içerisinde azalacaktır.

Kalça Estetiği Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kalça estetiği pek çok amaç doğrultusunda yapılabilmektedir. Bu yüzden kalça estetiğinin nasıl yapıldığından farklı başlıklar altında bahsedeceğiz.

Kalça Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalça germe ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hastanın kalça bölgesinde yer alan ve sarkmanın birincil nedeni olan dokular alınır. Bunların arasında fazla yağ ve deri dokuları yer almaktadır. Kalan dokular ise yeniden düzenlenir, kalça gerdirilir ve ameliyat son bulur. Kalça germe ameliyatı, kalça dikleştirme ve kalça küçültme ameliyatlarıyla birlikte, tek bir operasyon olarak yapılabilmektedir. Genelde tüm kalça estetiklerinde germe işlemine başvurulmaktadır.

Kalça Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalça büyütme ameliyatı, kalçaların şekillendirilmesi, dik ve belirgin bir yapıya kavuşmaları için yapılır. Bu operasyon ameliyathane koşullarında, genel anestezi altında yapılır. Kalça büyütme ameliyatı sırasında, kalça hacmini arttırmak için yapay implantlar veya vücuttan alınan fazla yağ dokuları kullanılabilir. Böylece kalçalar şekillendirilebilir ve çekici bir görünüme kavuşturulabilir.

Kalça Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalça küçültme ameliyatı, kalçadaki fazla dokuların alınmasıyla kalçanın; vücut ölçüleriyle uyumlu ve dik bir yapıya sahip olması için yapılır. Bu operasyon da genel anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Kalça küçültme ameliyatı sırasında fazla dokular alınır ve kaçanın gergin, genç bir cilt yapısına sahip olması sağlanır. 

Kalça Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalça dikleştirme ameliyatı, kalçaların dik, belirgin ve gergin bir yapıya kavuşması için yapılır. Bu ameliyat öncesinde hastaya genel anestezi uygulanır. Ameliyat sırasında kalçada sarkmaya yol açan dokular özenle alınır. Bu işlem sırasında liposuction uygulamasından faydalanılabilir. Kalçanın dik ve belirgin bir yapıya sahip olması için implant dokular kullanılabilir. Dikleştirme işlemi tamamlandıktan sonra ameliyat son bulur.

Kalça Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kalça estetiği yaptıran hastalar genelde 1 gece hastanede kalırlar. Bu süreçte gerekli bakım ve takip uygulamaları gerçekleştirilir. Taburcu olan hastalar hızlı bir iyileşme sürecine girerler. Bu süreçte kalçalarda bir miktar ödem ve morluk bulunması beklenen bir durumdur. Ödemler günler içerisinde inecek, morluklar da onlarla birlikte dağılacaktır. Hastalar doktor önerisine göre yaklaşık 10 gün içerisinde gündelik yaşamlarına dönebilirler. 2 hafta içerisinde hafif yürüyüşler yapmaya başlayabilirler ancak egzersizlere 1 ay dolana kadar başlanmamalıdır. Bu süreçte doktor tavsiyelerine özenle uyulmalı ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.


İletişim Bilgileri

Adres

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı
(Tuna Caddesi girişi)
Anı Sitesi A Blok Kat 5 Daire 10
Nilüfer BURSA

Bir "TIK" Yakındayız

Doktor Takvimi

Ömer Buhşem - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.