ANASAYFA YÜZ ESTETİĞİ Dudak Estetiği
Dudak Estetiği

dudak-estetigiDudak Estetiği (Lip Augmentation-Reduction) Nedir ?


Dudakların görünümünde çene yapısı, burun ve dişler önemli yer tutar. Dudakların yerlesimi dışında dudagın boyu, genisligi, alt ve üst dudak kalınlıklar, gülme durumunda dişlerin ne kadar görüldügü de operasyon planı açısından önemlidir.Alt dudak, üst dudaktan daha dolgun olmalı, gülerken diş etleri görünmemelidir. Dudaklar, burun ucundan çene ucuna çizilen hayalı çizginin gerisinde kalmalıdır. Bu hattın önünde yer alan abartılı dudaklar estetik bir görüntü vermeyecektir. Ayrıca yaslılıkla birlikte üst dudak uzayıp sarkmakta, dudak incelmekte, agız köseleri düsmekte ve burun ile dudak arası mesafe artmakta, dikey kırısıklıklar olmaktadır.Dudak kaldırılması ile bu yaslılık belirtileri önlenebilir.Dudak eski yerine getirilerek kısaltılır.  

Dudak Estetiği Ameliyatlarında Neler Yapılabilir ?


Problem dogru teshis edildikten sonra dudak kaldırılması, dolgunlastırılması, dudak büyütme, burun-dudak mesafesinin yeniden yapılandırılması, incelmis olan dudagın kırmızı kısmının belirginlestirilmesi, agız köselerinin yeniden olusturulması, alt-üst dudak oranlarının düzeltilmesi cerrahi olarak gerçeklestirilebilir. Bu uygulamaların çogu agız içerisinden yapılacak cerrahi islemlerle olabilecegi gibi, dudagın hacimli görünmesi dolgu maddelerinin kullanımıyla da gerçeklestirilebilir. 

Dudak Estetiği Operasyonları İçin Genel Anestezi Şart mıdır ?


Eger hasta özellikle genel anestezi istemiyor ise lokal anestezi yeterlidir ki; zaten pek çogu kısa süreli cerrahi müdahalelerdir. Dolgu maddelerinin uygulanması ise 1-2 dk. sürer ve bu uygulamada lokal anesteziye bile ihtiyaç duyulmaz. 

Dudak Estetiğinde Kullanılabilecek Dolgu Maddeleri Nelerdir ?


Kollojen ve hyaluronik asid gibi maddelerle dudak hatları yeniden sekillendirilecegi gibi, kisinin kendi vücudundan alınan yağ, dermis, faysa vb. dokularla da dudak sekli ve boyutu yeniden biçimlendirilebilir. 

Dudak Estetiğinde Hangi Dolgu Maddeleri Tercih Edilir ?


Her dolgu materyalinin birbirine karsi avantaji ve dezavantaji vardır.Kollojen veya hyaluronik asit ile dudak sekillendirilmesi 1-2 dakikalık bir islemdir. Etkileri uygulamadan hemen sonra ortaya çıkar fakat kalıcı değillerdir. Hastanın kendisinden alınan dokuların verilmesi ise, uygulanacak doku çesidi ve teknige baglı olarak %30-80 arası kalıcıdır. Uygulanacak prosedürün artı ve eksileri anlatıldıktan sonra hangi dolgu maddesinin veya hangi dokunun kullanılacagi estetik cerrah ile hastanın birlikte karar verecegi bir durumdur. Hasta operasyondan sonra karsılasmaktan korktugu bir dudak sekliyle veya herhangi bir sürprizle yüz yüze kalmamalıdır. 

Dudak Estetiğinde Sıvı Silikon Kullanılır mı ? 


Silikon vücut tarafından emilmediginden dolayı kalıcıdır fakat geç dönem komplikasyonlrı nedeniyle tercih edilmemektedir. Sıvı silikon enjeksiyonu Amerikada yasaklanmıştır.