KOL GERME


Kol germe  veya  brachioplasty olarak bilinen operasyonla yaşla birlikte  kol bölgesinde gevşeyen  fazla deri ve yağ dokusu çıkarılarak  hoş ve genç kontur  elde edilebilir. Liposuction ve/veya  dirsekten koltuk altı ve bazen göğüs tarafına uzanan insizyonla yag ve/veya deri çıkarılır. Kesi yapılan bölge kolun iç tarafında kaldığı için izlerin görünmesi minimaldir.

Kimlere kol germe yapılır

Kol germe  cerrahisi normal kilolu hastalar da dahil olmak üzere  kolunda sarkma şikayeti olan her hastaya yapılabilir. Ancak hastaların çoğunda aşırı kilo vermeye bağlı kol derisinde sarkma olan hastalardır.

Kol germede amelıyat teknikleri

Liposuction tek başına  üst kolda yağ fazlalığı olan hastalarda, herhangi bir cilt fazlalığı yok ise  etkili olabilir. Bu bolgelerden yağ alınarak kolda incelme sağlanabilir. Deride gevseklik olan hastalarda yağ ile birlikte deride çıkarmak gerekmektedir. Kolun iç yüzünden yapılan kesi ile fazla deri  ve yağ çıkarılır. İz kol ile koltuk altında sınırlı kalabilirken aşırı kilo verenlerde göğüs ön duvarına uzanabilir.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir

Eğer sigara içen biri iseniz, cerrahi öncesinde sigarayı bırakmanız tavsiye edilir. Sigara yaraların iyileşmesini  etkileyebilir. Aspirin, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar  kanama riskini artırabilir  Bazı ilaçlar ve bazı vitaminler / hemeopatik  ajanlar  kanamaya yol açabilir. Doktorunuzla kullandıgınız ilaçlar ve hastalıklarınız hakkında bilgi vermelisiniz.

Anestezi türü
Bazı cerrahlar, sedasyon ile lokal anestezi tercih etmesine  karşın çoğu kol germe operasyonu  genel anestezi altında yapılır.


İyileşme sureci

Postoperatif ağrı subjektif ve oldukça kişiden kişiye değişir. Ortalama hasta  çoğunluğu  7-10 günlük süre içinde isine döner. Dikisler 10. gün alınır.

Komplikasyonlar


* Kanama
* Enfeksiyon
* Hipertrofik skar
* Seroma oluşumu