ANASAYFA MEME ESTETİĞİ Meme Büyütme (Yağ ve Doku Maddeleri)
MEME BÜYÜTME (Yağ Enjeksiyonu)
Yağ Enjeksiyonu veya Dolgu Maddeleri ile Meme Büyütme

Amerikan Estetik Cerrahi Derneği’nin (ASPS) 2007 yılına ait istatistiklerde Meme Büyütme Ameliyatının (implant ile) yaklaşık 350.000 sayısına ulaştığı ve en sık uygulanan estetik cerrahi uygulaması olduğu belirtilmektedir. 2000-2007 yılları arasında Meme Büyütme Ameliyatı sayısı %64, yine aynı yıllar arasında Meme Dikleştirme Ameliyatı %97, Meme Küçültme Ameliyatı oranı ise %25 oranında artış göstermiştir. Tüm dünyada meme estetiği anlamında benzer eğilimler olduğu bilinmektedir. Sayılardaki bu derece önemli artışların meme implantlarının daha güvenli hale gelmesi, genel olarak meme operasyonu hastalarının operasyon sonuçlarından mutlu olmaları, anestezi ve ameliyat donanım ve tekniklerinin gelişip hastaya daha konforlu bir ameliyat ve ameliyat sonrası süreci sunmaları gibi birçok olumlu gelişme olmasına bağlanmaktadır.


Vücudun bir bölgesinden alınan yağ dokusunun büyütme amacı ile memelere enjekte edilmesi  fikri  ile  populer edilen yöntemin birtakım riskleri bulunmaktadır. Yağ enjeksiyonu yöntemi vücutta kontur duzelmek ve volum kaybanı desteklemek ıcın yıllardır plastık cerrahıde uygulanmaktadır. Bu yontemin meme buyutmede kullanılması hale tartısmalıdır.Memeye enjekte edilecek yağ dokusu miktarı ve kalıcılığı onemli bir sorudur. .
En iyi ellerde ve en iyi teknikle uygulanan bir Yağ Enjeksiyonu sonucunda 1yıl sonra verilen miktarın en iyi ihtimalle %40-50’sinin kaldığı bilinmektedir. Dolayısıyla meme implantı ile kıyaslandığında elde edilmesi planlanan meme büyüklüğü tam olarak tahmin edilememek de ve işlemin tekrar edilmesi (sıklıkla) gerekebilmektedir.Günümüzde en iyi ellerde Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme işlemi yaklaşık 6 saat kadar sürmektedir! Operasyon öncesi iyi planı yapılmış bir implant operasyonu ise 1,5-2 saat kadar sürmekte ve dolayısı ile hastanın aldığı anestezi süresi (ve buna bağlı gelişebilecek problemlerin görülme riski) azalmaktadır. Yine operasyon suresinin uzunluğu ve iki ameliyatın (liposuction ve lipoenjeksiyon) kombine edilmesi hastane fiyatlarının artmasına (bir de daha sonra işlemin tekrar edileceği düşünüldüğünde) sebep olmak da ve hastaya çıkacak ameliyat maliyeti implant ile yapılacak bir meme büyütme operasyonuna göre yaklaşık 5-6 kat artmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu ile sadece ve sadece memelerin büyütülmesi amaçlanmaktadır aynı anda meme dikleştirme  veya baksa prosedurler yapılamamaktadır.