ANASAYFA DERİ Kimyasal Peeling
Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling çeşitli kimyasal ajanlar ile cilt tabakasının soyulma işlemidir. Kimyasal peeeling yani kimyasal soyucular en sık leke, iz ve kırışıklık tedavisi gibi  kozmetik nedenler için uygulanır Kimyasal peeling kullanılan  özel maddeler ve gücüne göre yüzeyel ,orta  derin peeling olarak  ayrılır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Derin peeling uygulamalarının yerine  lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Yüzeysel Peeling

Yüzeysel peelingte en çok kullanılan maddeler alfa –hidroksi asitler (AHA), beta- hidroksi asit (BHA), jessner solüsyonu ve düşük konsantrasyolu triklorasetik asit (TCA)’tir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır.


Teknik:

Cerrah hasta için en iyi kimyasal veya kimyasal karışımı seçecektir. Tedavi edilecek bölgelere bir sünger, pamuk, pamuklu çubuk veya fırça ile uygulanır. Yüzeysel peelingte en çok kullanılan maddeler alfa –hidroksi asitler (AHA), beta- hidroksi asit (BHA), jessner solüsyonu ve düşük konsantrasyolu triklorasetik asit (TCA)’tir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır.


Faydaları:


AHA:

*  Anestezi veya sedasyon gerekmez  hasta sadece hafif bir karıncalanma hisseder.
* Bazen tek bir tedavi bile cilde daha sağlıklı, parlak bir görünüm verebilir.
* Hasta hemen normal faaliyetlerine devam edebilir.
* Bir yüz kremi ya da  hafif konsantrasyonlarında bir günlük cilt bakımı yapılır

TCA:

* TCA özellikle koyu tenli hastaların tedavisinde etkilidir.
* Muhtemelen konsantrasyon ve uygulama şekline bağlı olarak, derin soyma bazı             efektleri elde etmek için kullanılabilir.
* Güneş korucu şiddetle TCA tedavisi özellikle tavsiye edilirir.

Derin Peeling

Derin kimyasal cilt soyma, ya da fenol peeling  güneşe maruz derin kırışıklıkları olan bireylerde özellikle   dudak ve çene çevresinde cilt kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır


Teknik:

Tam yüz derin kimyasal soyma 1 ila 2 saat süren bir prosedürdür. . Bir daha sınırlı prosedür (dudak üstü kırışıklık tedavisi gibi) genellikle yarım saatten daha az sürer. Kimyasal solüsyon  (gözler, kaşlar ve dudaklar kaçınarak) tedavi edilecek bölgeye uygulanır. hafif bir yanma hissi olur. Daha sonra su ile notralize edilir. Bazı hastalar,  derin bir kimyasal peeling sırasında agrı hissedebilir. IV sedasyon verilmesi uygun olabilir. İşlemden sonra cilt güneş yanığına benzer  parlak pembe renkte yüzde şişlik olabilir. Ciltte oluşan şişlik  bir kaç gün içinde azalacak cilt duyarlı olmaya devam edecektir. Hastalar güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmalıdırlar ve güneş koruyucu  kullanmaya devam etmelidir.

Derin kimyasal cilt soyma, ya da fenol peeling  güneşe maruz derin kırışıklıkları olan bireylerde özellikle   dudak ve çene çevresinde cilt kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır.

Fenol kimyasal peeling etkisi uzun ömürlüdür.  Hastanın deri değişimi  oldukça dramatik olabilir.hasta  normal çalışma ve diğer faaliyetlerine  1-2 hafta sonra devam edilebilir.

Olası komplikasyonlar anormal pigmentasyon veya enfeksiyon, yara izi içerebilir.